Kadirli Tarihçesi

Kadirli Tarihçesi
Yayınlanma: 25 Nisan 2013 Yazar: Yönetici Görüntülenme: 5997

Kadirli ilçesi, çok eski çağlardan beri çeşitli uygarlıkların yaşamış olduğu Çukurova'da kurulmuş olup, ilçenin tarihi, ana hatları ile bu bölgenin tarihi ile paralellik arz eder. Kadirli ara dönemlerde fazla sayıda el değiştirmelere konu olmuştur. Adana Ovası Hükümdarı Asativatas M.Ö. 800 yıllarında ilçeye bağlı Karatepe - Aslantaş'ta kir uç kale kurmuştur.

Romalılar döneminde Flaviapolis adı ile görkemli kir kent olan Kadirli de bu dönemi belgeleyen eserler bulunmaktadır. Bunlar imparator Hadrianus'un (M.S. 11 7-1389)anıtsal tunç heykeli, bugün şehrin altında kalmış bulunan 6-7 dönümlük alana yerleşik Roma Hamamı, M.S. 5. yüzyıla ait Roma Bazilikası olan Alacamii ve yakın çevredeki bir çok diğer eser ve anıtlardır.

Bölgeye 7.yüzyılda ilk Müslüman orduları, Abbasiler ve Selçuklular dönemlerinde de Türkler girmişlerdir. 1515 yılında Osmanlı Padişahı Yavuz Selim Kadirli'yi Osmanlı topraklarına katmıştır. Osmanlı döneminde Maraş Beylerbeyine bağlı bir  sancak (Kars-ı Maraş,Kars- ı Zül Kadriyye) olan Kadirli 1865 yılına kadar Müteselsillikle idare edilmiş ,1865 yılında ilçe haline getirilmiş ve 1872 yılında merkezde belediye kurulmuştur. Şehre Osmanlı döneminde Kars-akeli ,Pazaryeri ve Kars Pazarı gibi değişik adlar verilmiş, ilçe 1928 yılında Kadirli adını almıştır. Kadirli 1. Dünya Savaşı sonunda 14 Mart 1919 ’da Ermeni ve Fransızlar tarafından işgal edilmiş; 7 Mart 1920’de ise düşman işgalinden kurtarılmıştır.

© Copyright 2016 - Tüm Hakkı Saklıdır. Kadirli Şehir Portalı - Kadirli Rehberi - Kadirli Haber - Kadirli Tanıtımı - Kadirli Video